Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Huhtikuu 16, 2026, 15:08:26
Etusivu Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy
Uutiset: Ajokauden mahdollisuus lisääntyy päivä päivältä

Pakollisten PHP päivitysten takia sisällön näkyminen vaatii foorumiin kirjautumisen. En jaksa edes yrittää korjausta, koska kirjautumisen jälkeen kaikki toimii ok.

Nyt tarjolla: XS650 Finland kangasmerkit. 3.50 €/kpl plus toimituskulut 27 jo mennyt, enää 23 jäljellä!
XS650 Finland tarroja. 2 euroa kappale. Vielä 10 kappaletta jäljellä.

Spamminkirjoittajien rekisteröintiyritysten aiheuttaman haitan vuoksi jäseneksi pääsee vain erillisestä pyynnöstä:Lähetä tästä viesti.

Viimeksi arkistoon lisätty jytäriartikkeli: custombike_de_4_2014 ja cmm_9_2015

Muista päivittää oman jytärisi vuosimalli http://www.xs650.fi/forum/index.php?topic=44.0

+  www.xs650.fi
|-+  Yleistä
| |-+  xs650 Techboard
| | |-+  Latausongelma XS 650 SE
« edellinen seuraava »
Sivuja: [1] Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Latausongelma XS 650 SE  (Luettu 3560 kertaa)

An Error Has Occurred!

array_slice(): Argument #1 ($array) must be of type array, false given
lasses
Jytäristi
*
Viestejä: 8


Profiili Sähköposti
« : Elokuu 06, 2019, 11:58:32 »

Moro !!
Ensinnäkin kiitos kaikille edellisille kirjoittajille lataus ongelmiin liittyvissä kirjoituksissa, olen kahlannut ne läpi. :))
Itselläni XS 650 SE (Us custom, saksan malli) vm. 1980, jossa vielä kärjellinen sytytys. Vuonna 2016 Lataus alkoi reistailla kuumana kesäpäivänä ajaessani Tampereelta Mikkeliin. Virta meni niin vähiin, että viimeiset viisi kilometriä ajoin vain parkeilla, kun alkoi pätkiä sytytystä.
Mittailin relettä ja tasasuuntaajaa ja mielestäni molempien tointa oli vähän niin ja näin, tasuri oli lisäksi kovin hapettuneen näköinen. Hiilet olin jo vaihtanut uusiin ja putsannut roottorin liukupinnat.
Ostin sitten saksan reissullani Twins-innistä elektronisen säätäjän/tasasuuntaajan, jonka asentelin paikoilleen. Samalla puhdistelin kaikki kolme liitintä hapettumista. Latausta oli, mutta vain juuri akkujännitteen verran tai vähän yli. Akun jännite myös laskee nopeasti kun virta päällä ja kone ei käy, mutta alkaa palautua vauhdilla kun virran laittaa pois päältä. Pari viikkoa sitten koeajelu Rottaralliin osoitti ettei lataus riitä halogeeni päällä ajaen ja pätkiminen alkoi noin 30 km ajon jälkeen.
Mittauksissa kuusinapaiselta liittimeltä ennen tasuria näyttää että kaikki kolme valkoista ovat keskenään yhteydessä, mutta myös yhteydessä runkoon, eli pyörän maahan. Irrotin kenttäkäämin ja kun mittaa käämin kaarevista rautapaloista, niin nekin ovat yhteydessä kenttäkäämin runkoon. Lukemieni juttujen perusteella näin ei kai pitäisi olla, vaan kolme johdinta ja kait kentän rautapalatkin pitäisi olla eristettynä rungosta ?? Olenko ymmärtänyt oikein ?
Oma päätelmäni on, että kenttäkäämi on jostain oikosulussa runkoon (maahan).
Nyt tietenkin mietityttää ostanko uuden kenttäkäämin vai uusinko koko lataus ja sytytyssysteemin Vapen elektroniseen.
Lasse
tallennettu


Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 2.0.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!