Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Huhtikuu 16, 2026, 09:25:26
Etusivu Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy
Uutiset: Ajokauden mahdollisuus lisääntyy päivä päivältä

Pakollisten PHP päivitysten takia sisällön näkyminen vaatii foorumiin kirjautumisen. En jaksa edes yrittää korjausta, koska kirjautumisen jälkeen kaikki toimii ok.

Nyt tarjolla: XS650 Finland kangasmerkit. 3.50 €/kpl plus toimituskulut 27 jo mennyt, enää 23 jäljellä!
XS650 Finland tarroja. 2 euroa kappale. Vielä 10 kappaletta jäljellä.

Spamminkirjoittajien rekisteröintiyritysten aiheuttaman haitan vuoksi jäseneksi pääsee vain erillisestä pyynnöstä:Lähetä tästä viesti.

Viimeksi arkistoon lisätty jytäriartikkeli: custombike_de_4_2014 ja cmm_9_2015

Muista päivittää oman jytärisi vuosimalli http://www.xs650.fi/forum/index.php?topic=44.0

+  www.xs650.fi
|-+  Kuvia
| |-+  xs650 jäsenten pyörien kuvia.
| | |-+  XS 650 SE vm. 1980
« edellinen seuraava »
Sivuja: [1] Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: XS 650 SE vm. 1980  (Luettu 4130 kertaa)

An Error Has Occurred!

array_slice(): Argument #1 ($array) must be of type array, false given
lasses
Jytäristi
*
Viestejä: 8


Profiili Sähköposti
« : Elokuu 06, 2019, 12:21:46 »

Tervehdys !!
Tässä kuva Us Customistani vuodelta 2006.
XS 650 SE , Us Custom saksan malli vm. 1980, 3L1-02xxxx.
70-80-luvulla ajelin RD125 vm. 73 ja RD350 vm. 73 jammuilla ja kovasti teki mieli jytä-jammua, mutta rahat ei silloin riittäneet. Mieliteko ei mielestä lähtenyt vuosienkaan varrella ja niinpä asuessani Belgiassa aloin todenteolla etsiä hyvää, alkuperäiskuntoista jytariä ja sellainen löytyi viimein tammikuussa 2006 saksasta Gifhornista läheltä Wolfsburgia. Myyjä oli ostanut pyörän uutena vuonna 1980 olessaan 18 vuotias ja kerinnyt reissata sillä vuosien saatossa 63tkm, koneremppa oli tehty 50tkm kohdalla. Kunto oli siisti ja hintakin kohdallaan niinpä kaupat syntyivät. Olen siis toinen omistaja. Belgiassa olessani ajelin jonkin verran, toki vähemmän kuin olin ajatellut ja kaikki toimi hyvin. Toin jytärin mukanani suomeen muuttaessani takaisin vuonna 2015 kesällä, rekisteröinti meni sujuvasti ja verokin oli pieni. Ainoa epämukava yllätys oli, etten saanut belgian vahinkohistorialla suomeen mitään bonuksia liikennevakuutuksen, kun belgiassa ei ole moottoripyörille erikseen bonussysteemiä. Liikennevakuutus on yhdistettynä auton vakuutukseen eli ns. kombihinnoiteltu. Täällä suomessakaan ei kilometrejä ole paljon kertynyt ja talven 2015-2016 seisominen kylmässä katoksessa hapetti paikkoja ja sähköjohtoja. kun lataushuolet saan selätettyä, niin sitten taas ajoa enemmän.
Lasse Suhonen, Mikkeli


* IMG_1252.JPG (768.32 kB, 2048x1536 - tarkasteltu 725 kertaa.)
tallennettu


Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 2.0.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!