Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Huhtikuu 16, 2026, 18:14:05
Etusivu Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy
Uutiset: Ajokauden mahdollisuus lisääntyy päivä päivältä

Pakollisten PHP päivitysten takia sisällön näkyminen vaatii foorumiin kirjautumisen. En jaksa edes yrittää korjausta, koska kirjautumisen jälkeen kaikki toimii ok.

Nyt tarjolla: XS650 Finland kangasmerkit. 3.50 €/kpl plus toimituskulut 27 jo mennyt, enää 23 jäljellä!
XS650 Finland tarroja. 2 euroa kappale. Vielä 10 kappaletta jäljellä.

Spamminkirjoittajien rekisteröintiyritysten aiheuttaman haitan vuoksi jäseneksi pääsee vain erillisestä pyynnöstä:Lähetä tästä viesti.

Viimeksi arkistoon lisätty jytäriartikkeli: custombike_de_4_2014 ja cmm_9_2015

Muista päivittää oman jytärisi vuosimalli http://www.xs650.fi/forum/index.php?topic=44.0

Näytä kirjoitukset

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Honda750

Pages: [1]
1
Vihdoinkin jytäri lähti toimimaan. Keskipakosäätäjän akselin herkistin ja sitten tärkeimpänä vaihdoin suuttimet 150:stä 135:een. Se vihdoin auttoi! Tässä 1975 XS650B:ssä oli Customin putket, kun sen ostin. Jytärin edellinen rakentaja oli laittanut nuo ISOT suuttimet. En tiedä oliko nuo putket ja suuttimet keskenään sopivat. llmanputsarit on jotkut kevytmalliset. Vaimentimina mulla on Stormin Bonneville vaimentimet, jotka on ihan avoimet. Laitoin pienet huilut ulostuloon, joilla hieman koetan jarruttaa uloshengitystä. Bensapintoja vielä hieman nostin pari milliä, mutta sitä en ole vielä ehtinyt testaamaan. On se vaan ihanaa kun lähtee paikaltaan, ettei tarvitse kytkintä luistattaa ja huilut hieman pehmentävät saundeja lähelle XS2:n ääniä.

2
Minkälaista ongelmaa syttypuolella oli? Mulla näyttää olevan jo kärjetön tsydeemi.
Täytyy vielä ottaa ne imukaulat irti ja tarkistaa. Kun olen kaasareita useampaan otteeseen irrotellut, niin saattaa nuo vanhat kaulat olla kärsineet. Näitten viestien perusteella ne näyttävät olevan myös jonkilainen ongelmakohta.
Täytynee vielä soittaa kaverille joka tuon on aikanaan laitellut. Imukanavia näyttää olevan portattu ja ilmansuotimina on sellaiset kevyet vaahtomuoviset. Suuttimet on 150:t.

3
Mulla röpöttää juuri tuossa 3500:n paikkeilla. Tyhjää käy nätisti ja 4000:n jälkeen uhkuu voimaa. Auttoiko tuo neulojen virittely? Mulla oli kaasarit auki ja ne suutinholkit joiden sisällä neulat liikkuu, ovat hieman löysiä sovitteessaan runkoon. Mahtasikohan tuo vaikuttaa? Entä bensapinta? Pienen ajolenkin jälkeen tuntui putkien loppupäistä että oikea oli kuumempi. Olisko se pelkästään vasen joka röpöttää?

4
Muut eli perusjutut / Vs: Virtalukon johdot irtoaa juotoksistaan
« on: Huhtikuu 28, 2012, 00:08:00 »
Vilkkukytkimen johdot juuri juottelin kiinni. Kaikki 3 juotosta oli kylmiä. Ihme että ovat 37 vuotta tomineet. Purkasin kytkimen vilkkujen  toimimattomuuden takia. Keskijohto oli irti ja kun aloin purkamaan kytkintä päästäkseni juottamaan sen takaisin, irtosivat loputkin johdot. Nastat olivat se näköiset ettei tina ollut koskaan tarttunut kunnolla kiinni. On ollut kolvi vasta lämpenemässä noita tehtäessä.

5
xs650 jäsenten pyörien kuvia. / Vs: Hieman siistitty
« on: Huhtikuu 24, 2012, 18:57:12 »
Enpä noita tunteja laskenut, mutta ei siinä hirveän kauan mennyt. Maalaukset suurimmalta osin ammattilaisella. Putkia hieman hitsailtiin, stongan, lampun ja vilkut vaihdoin. Lokareita ja takavaloja puunailin ja suojasin sisäpuolelta. Sain sen käyntiin viime lauantaina.  Saundit on aika makeet. Ehkä hieman turhan kovat. Tuohon old school tyyliin vois istua sellaiset hienostuneet pehmeämmät äänet. Niin, äänethän on aina hienot 360 asteen twinissä.

6
xs650 jäsenten pyörien kuvia. / Vs: Hieman siistitty
« on: Huhtikuu 19, 2012, 23:17:58 »
Laitetaan nyt vielä "ennen"-kuva, jonka perusteella lähdin tätä Hesasta hakemaan.

7
xs650 jäsenten pyörien kuvia. / Hieman siistitty
« on: Huhtikuu 16, 2012, 22:26:53 »
Tällaisen näpertelin viime talvena syksyllä ostamastani jytäristä. Savuja en ole vielä ehtinyt ottamaan. Hieman jännittää millaiset saundit noista beeshoottereista lähtee.

8
xs650 Techboard / Vs: XS-2:n "paikkamaalaus"
« on: Maaliskuu 28, 2012, 21:56:30 »
Syksyllä ostamassani -77 mallissa oli molemmat lokarit tasaisessa ruosteessa sisäpuolelta. Missähän mahtoi olla säilytetty. Ohensin Noveroxia ja levittelin pari kolme kerrosta välillä kuivattaen. Sitten spreijasin lakan päälle. Kokemusta ei vielä ole, mutta katsotaan. Ainakin niistä tuli paljon paremmat kuin ruostepinnalla.

9
Yleistä Keskustelua / Vs: Nuoruuteni jytärit
« on: Maaliskuu 13, 2012, 23:32:11 »
Tervehdys porukalle. Olen uusi tulokas näillä jytäri sivuilla, kun hommasin tuossa viime vuoden lopulla 1975:n Jampun jota olen iltapuhteina siivoillut. On ollut vähän huonolla hoidolla. Tuo nimimerkki juontaa reilut 10vuotta tallissa olleeseen 1978 F2 tuuttiin, siihen viimeiseen 736:een 1-putkiseen Super Sportiin. Jytäriä tuotakin hankkiessani katselin, mutta kun se nyt vaan sattui kohdalle. Mulla oli aikanaan XSD 1977 hopean harmaa mustilla raidoilla. Velipoika sen osti uutena ja hänen siirtyessään autokantaan, se tuli muutamaksi vuodeksi mulle. Näkyy olevan veteraaniluettelon mukaan jossain Hausjärvellä päin edelleen samassa rekisterissä :). Kyllä tuo -75 ihan tutulta tuntui, vaikka sen -77:n taisin myydä jo -83, ja jytäritaukoa tuli 28 vuotta. Tässähän on jo se paksumpi runko. Kaverilla oli aiemmin puna-valkoinen olikohan -72 tai -73, mutta sitä en ehtinyt tyypittää, kun ei ollut vielä korttia. Oliko se runko kuinka paljon norjempi? Serkkupojilla oli oranssi-musta -72, joten kyllä noita jollain tavalla omaan historiaan liittyy. Ja jos jossain ensi kesänä näkyy musta jytäri hopean harmailla kapeilla raidoilla, suoralla stongalla ja Bonneville-mallisilla sikarinmuotoisilla vaimentimilla, niin se olen minä.

Pages: [1]


Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 2.0.19 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!