www.xs650.fi

Yleistä => Yleistä Keskustelua => Topic started by: jukka_xs650_fi on Elokuu 16, 2011, 21:54:29

Title: Nuoruuteni jytärit
Post by: jukka_xs650_fi on Elokuu 16, 2011, 21:54:29
Aloitanpa tässä ketjun, jossa voi muistella ensimmäisiä muistoja jytäreistä...

Vuonna 1984 olin kesätöissä Turun sähkölaitoksella > 10 kV jakeluverkkopuolella. Toinen kesäharjoittelija oli jostain napapiiriltä ja kävi töissä uuden karhealla mustavalkoisella standardijytärillä (eurooppamalli). Itselläni oli tuolloin kaksikin CB350 twinihondaa 70-luvun alkupuolelta. Kyllä kävi kateeksi....

Kaveri pörräytteli jytärillä toisinaan kotipuoleen viikonlopuksi. Matkaa taisi olla yli 700 km yhteen suuntaan. Sanoi, että hieman tärinä rasittaa - ei viitti ihan joka viikonloppu käväistä  ;D
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: HBo on Elokuu 17, 2011, 07:38:20
1974 (vai oliko 1975) keväällä olin Amiksessa ja luokkakaveri toi kouluun naapurinsa xs2:n (keltasen) ja sille piti työtunnilla tehdä jotain (ei vaan enää muista mitä).
"Korjaustiimimme" kolmas kaveri kävi koeajolla ja väitti että 100:n vauhti tuntuu tosi kovalta, johon xs2:n koululle tuonut sano että "siinä on mailimittari"  ???
En todellakaan tiedä ajoko kaveri 100mile/h koeajolenkillä.... tuskin. Kumpahan elvisteli kun oli meistä kolmesta ainoo jolla oli ajokortti  :)
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: XSJuha on Elokuu 17, 2011, 11:34:11
'joskus 80/90 taitteessa setä vainaalla oli joku puolavanne  special malli jytäri,no niitä custom malleja.
 
olin tuolloin kait 8-9vuotias..sain olla kerran kyydissäkin,perkules että otti mahasta silloin kun kiihdytettiin,se voima nääs kyllä te tiedätte :P

laitteen äänet jäi mieleen ja muutama vuosi sitten aloin miettimään että mikä kumma yamaha se vehje mahtoi ollakkaan.(muistin vain että laite oli yammu ja kyljessä luki kai special) lopulta malli selvisi ja törmäsin youtubessa rakeneltuihin jytiin ja ajattelin että tollanen täytyy munkin saada :)
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: PLä on Elokuu 17, 2011, 19:56:19
1972 keväällä moottoripyöränäyttely oli Helsingissä Olympiapaviljongissa. Olin tuolloin 15-vuotias. Tampereelta asti isäni kanssa sinne lähdettiin uusia moottoripyöriä katsomaan. Enkä meinannut millään saada silmiäni irti oranssista XS2:sta, joka siellä oli näytillä. Sinä kesänä tuollaista en saanut, ikä kun ei riittänyt. Mutta Tampereen Koivistonkylässä niitä oli kavereilla sinä kesänä useita. Koutosen Impen Jammun kyytiinkin kerran pääsin. Siitä ei kyllä muuta kuin kuume nousi. Sitten koitti vuosi -74. Sen vuoden syksyllä ostin Thorvallin Ulfilta punavalkoisen XS2:n vuosimallia -73. Sillä kierrettiin silloisen tyttöystävän (nykyisen vaimon) kanssa parina kesänä Suomea ristiin rastiin. Sen jälkeen oli muita pyöriä. Mutta XS-kuume ei antanut periksi. Kesä -85 taas ajeltiin XS2:lla. Tällä kertaa väri oli oranssi ja vuosimalli -72. Ja nyt sitten taas ostin Jammun. Viime syksynä vuodelta -77 olevan sinisen XS 650:n. Se on Jenkkimalli. Tuotu Suomeen 2007. Ollut jo parilla kaverilla ennen minua. Mutta nyt se taitaa toviksi minun talliini jäädä. On se niin mukava peli.
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: Honda750 on Maaliskuu 13, 2012, 23:32:11
Tervehdys porukalle. Olen uusi tulokas näillä jytäri sivuilla, kun hommasin tuossa viime vuoden lopulla 1975:n Jampun jota olen iltapuhteina siivoillut. On ollut vähän huonolla hoidolla. Tuo nimimerkki juontaa reilut 10vuotta tallissa olleeseen 1978 F2 tuuttiin, siihen viimeiseen 736:een 1-putkiseen Super Sportiin. Jytäriä tuotakin hankkiessani katselin, mutta kun se nyt vaan sattui kohdalle. Mulla oli aikanaan XSD 1977 hopean harmaa mustilla raidoilla. Velipoika sen osti uutena ja hänen siirtyessään autokantaan, se tuli muutamaksi vuodeksi mulle. Näkyy olevan veteraaniluettelon mukaan jossain Hausjärvellä päin edelleen samassa rekisterissä :). Kyllä tuo -75 ihan tutulta tuntui, vaikka sen -77:n taisin myydä jo -83, ja jytäritaukoa tuli 28 vuotta. Tässähän on jo se paksumpi runko. Kaverilla oli aiemmin puna-valkoinen olikohan -72 tai -73, mutta sitä en ehtinyt tyypittää, kun ei ollut vielä korttia. Oliko se runko kuinka paljon norjempi? Serkkupojilla oli oranssi-musta -72, joten kyllä noita jollain tavalla omaan historiaan liittyy. Ja jos jossain ensi kesänä näkyy musta jytäri hopean harmailla kapeilla raidoilla, suoralla stongalla ja Bonneville-mallisilla sikarinmuotoisilla vaimentimilla, niin se olen minä.
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: jukka_xs650_fi on Maaliskuu 14, 2012, 20:47:23
Tervetuloa!
Harvemmin toisiin jytäristeihin törmää maailmalla sattumalta. Melkein aina kyllä ihmisiin, joilla on ollut tai joiden kaverilla on on ollut jytäri.

Sinänsä liikennekelpoisia jytäreitä lienee edelleenkin Suomessa vähintäänkin toista sataa kappaletta, mutta talleissako lojuvat pölyttymässä?

Parhaimmillaan on meidän järjestetyissä kokoontumisissa ollut peräti kolmetoista jytäriä yhdessä paikassa.
Jos en nyt ihan väärin muista.
Title: Vs: Nuoruuteni jytärit
Post by: mikko xs2 on Maaliskuu 14, 2012, 21:21:15
Hienoa kun palasit jytärikantaan ;D
rungosta sen verran että kyllä sen huomaa kummalla ajaa, xs 2 runko on lähinnä säälittävä kun vertaa tait-runkoiseen jytään.
Mulla on ollu molemmat, olen itse kylläkin korvannut vähätkin ominaisuudet omituisuuksilla ::)