www.xs650.fi

Yleistä => Yleistä Keskustelua => Topic started by: xs2jammu on Lokakuu 09, 2009, 21:27:43

Title: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: xs2jammu on Lokakuu 09, 2009, 21:27:43
Jytäri tuli pestyä ja öljyt vaihdettua tänään. Sitten ajoin sen kaverin talliin talvisäilöön. Pikkasen tarttis kerkiä tekemään talven aikana sille, mutta ans kattoo nyt sitte miten käy. No ainakin se sytkäboxi pitää kunnostaa ja johdot laittaa tukevammin kiinni että ei enään menis poikki yhtä herkästi tärinästä.
Kilsoja en ole laskenut mitä sille tänä kesänä tuli , mutta arvioisin että 2500-3000 olis aika lähellä totuutta. Arvio kun pitää tehdä käytetyn polttoaineen mukaan kun matka mittari ei ole enään muutamaan vuoteen näyttänyt uusia lukemia ja en ole saanut aikaiseksi asian suhteen mitään ja ei se oikeastaan ole haitannut menoakaan.

No seuraavaan polkaisuun ei sitten enää olekkaan kuin n. 5 kuukautta  :D
Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: mikko xs2 on Lokakuu 09, 2009, 22:15:55
Meidän pyörät män seisontaan syys-lokakuun vaihteessa, vaimon savage ja myn jytis.
Jytässä oli käyntihäröö syyskuussa, jäi kyl muutenkin ajot vähille, jotain 2500km.

Tallissa tuskin pääsee tekee mitään kun noita mopoja ilmaantu viimetalven aikana 2 lisää (vaimo hommas -75 rautiksen ja mun rojekti siirty metalliverstaalta tallin puolelle.
Nyt olis jo 4 pyörää yhden tilassa.
Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: jukka_xs650_fi on Lokakuu 09, 2009, 22:27:28
No ainakin se sytkäboxi pitää kunnostaa ja johdot laittaa tukevammin kiinni että ei enään menis poikki yhtä herkästi tärinästä.
Olennaista olisi, että piirikortti ja johdot tärisevät samaan tahtiin eli niin ettei  tinaukset "toimi nivelinä". Eli johdot jotenkin piirikorttiin kiinni muutaman johdinsentin päähän tinauksesta.

     Jukka
Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: xs2jammu on Lokakuu 10, 2009, 19:57:27
No ainakin se sytkäboxi pitää kunnostaa ja johdot laittaa tukevammin kiinni että ei enään menis poikki yhtä herkästi tärinästä.
Olennaista olisi, että piirikortti ja johdot tärisevät samaan tahtiin eli niin ettei  tinaukset "toimi nivelinä". Eli johdot jotenkin piirikorttiin kiinni muutaman johdinsentin päähän tinauksesta.

     Jukka


Just niin olis tarkoitus tehdä. Katsotaan sitten minkälaisen rakennelman siihen tarttee tehdä.
Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: jukka_xs650_fi on Marraskuu 03, 2009, 18:32:09
Ny luavutin minäkin. Ei näytä säätila kohenevan. Ajoin peräti 2.5 km matkan tallille ja vaihdoin öljyt. Joskus täytyy vielä käydä valuttamassa bensat toiseen käyttöön.

3663 km tuli tällä kaudella kasaan. Hieman vähemmän kuin aikaisempina vuosina. Taitaa työt häiritä ja ehkä jytärin uudenviehätys on hieman karissut 8 vuoden ja 38357 km jälkeen  ;D

Nyt pitäisi räjäyttää kone palasiksi. Jotta saisi vetoakselille uuden laakerin. Samalla varmaan kaikkea muutakin pientä....

         Jukka

Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: mikko xs2 on Marraskuu 03, 2009, 19:49:42
no jokos big borea kehiin? 880cc + supercharger (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360203908409&viewitem=&sspagename=ADME:B:SS:US:1123#ht_1414wt_1165), tulis taas uutuuden viehätystä ;D
Title: Vs: Se oli siinä, tämä kausi
Post by: jukka_xs650_fi on Marraskuu 03, 2009, 19:59:52
Rajansa kaikella  8) Mutta ihan oikeasti hollanninveikkojen 750cc pytty 533:n männille kiinnostaa kovasti. Ainoa hidaste on tuo rahoitus:
Pyttysetti 575 erkkiä + kunnostettu vaihtokampiakseli 470 erkkiä = 1045 juuroo.  ::)

Voi olla, että nyt vaan harjoitellaan pura ja kokoa pelkällä vaihteistolla.

       Jukka