www.xs650.fi

Yleistä => xs650 Techboard => Topic started by: XSJuha on Syyskuu 21, 2009, 19:21:47

Title: onko akku pakollinen lisävaruste?
Post by: XSJuha on Syyskuu 21, 2009, 19:21:47
tere.

en tiedä mitään jytän sähköistä,mutta tarvitaanko akkua pyörän normaalin toiminnan kannalta,kun ei sitä sähköstarttiakaan ole.. ?   :) eli voisko sen jättää kokonaan poies?
Title: Vs: onko akku pakollinen lisävaruste?
Post by: av on Syyskuu 21, 2009, 23:44:05
ei ole pakollinen, sen voi korvata asentamalla sytytysjärjestelmään (?) jonkun palikan mahdollistamaan käynnistymisen. tästä saanee tietoa ainakin mikolta. sen sijaan normaalisti pyörä ei saa kipinää käyntiinlähteäkseen ilman akkua, eli sitä ei voi vain napata pois ja ajella.
jos pitää sähköt yksinkertaisena (ei starttia, vilkkuja...) niin 4ah patteri riittää hyvin. se nyt menee melkein taskussa :)
Title: Vs: onko akku pakollinen lisävaruste?
Post by: jukka_xs650_fi on Syyskuu 22, 2009, 09:14:28
Niinpä, jostain se sytytys tarttee energiaa ensimmäiseen kipinään. Kestomagneettilaturilla voisi onnistua repimään siitä ensimmäisestäkin polkaistusta pyörähdyksestä, mutta alkuperäislaturi vaatii akkujännitettä jo roottorin magnetointiin.

Toinen akun tehtävä on laturin antaman jännitteen tasoittaminen. Mitä isompi akku, sitä paremmin tasaa jännitettä. Mutta varmaan muutaman amppeeritunninkin kokoinen riittäisi tasaamaan sen verran, että polttimot pysyy hengissä.

       Jukka
Title: Vs: onko akku pakollinen lisävaruste?
Post by: XSJuha on Syyskuu 24, 2009, 16:38:09

kiitos vastauksista!  eli jos akku on tyhjä,ei ei kampe lähde käyntiin potkasemalla..?

näitten tietojen valossa täytynee sitten se akku laittaa, vaikkapa se 4ah,lähinnä ajattelin että säästyis sijoituksen ja koteloinnin suunittelulta :)
Title: Vs: onko akku pakollinen lisävaruste?
Post by: av on Syyskuu 25, 2009, 11:13:54
jos akku on täysin tyhjä saat aika kauan potkia ja ei lähde sittenkään. itse tajusin tämän vasta potkittuani (ja kiroiltuani) niin kauan ettei enää jalka noussut. pakkasta muutama aste ja luulin et kaasareissa vika. mut jäi mieleen :)