www.xs650.fi
Yleistä => xs650 Techboard => Topic started by: timzz77 on Syyskuu 07, 2009, 21:18:44
-
Jytäristä löytyi erikoisen näköinen ketjulukko, ja onneks löytyi ennenkuin sattui vahinkoa.
Kuvankin laittaisin ihmeteltäväksi, vaan ei onnistu.. Miten noita kuvia liitetään tähän viestiin?
-
Kun vastaat viestiin tai aloitat uuden, vasemmalla alhaalla näkyy Lisätoiminnot
Kun klikkaat sitä, niin aukeaa näyttö, jossa viestiin voi liittää liitteitä, kuten kuvia.
Liiterivin lopussa lukee (lisää liitteitä). Kun sitä klikkaa saa näkyviin uuden liiterivin.
Jukka
-
No olipa heleppoo..
Tässä tämä:
-
mun silmään näyttää tavalliselta o-rengasketjun lukolta, mistä puutuu lukkosokka.
-
Lienee outous tuossa toisen akselitapin pituuden "säätövarassa" ;D
Jukka
-
Sokkana toimi nuo kaksi pientä o-rengasta tapin urassa. Kuvassa toinen on paikallaan, siinä "säätövaralla varustetussa".
Mikä virka noilla kierteillä on tappien päässä?
Mitä tarkoitta toi merkintä "EK50SH"?
???
-
ek on merkki, 50 on ketjun tyyppi ja sh lienee vahvistettu ketju.
Lukko on tosiaan hieman outo mut löysin netistä pienellä guuglettamisella http://www.ekchain.com/access.htm
-
noita ketjulukkoja on niin paljon erilaisia että niissä menee helposti sekasin. ei riitä jos tietää että jytässä on 530 sarjan ketju, kun niitäkin on eri levyisiä ja eripaksuisilla tapeilla, o-renkailla ja x-renkailla ja ihan ilman renkaita, ja kaikkiin on omat lukkonsa. sit jos laittaa summassa jonkun "sopivan" niin ilmenee helposti kestävyysongelmia ja sitten tuomitaan joku tietty ketjumerkki ihan surkeaksi. eli tarkkana.
...ja kokemuksesta tiedän että asiakkaat jotka tulevat paskasen ketjun kanssa liikkeeseen kyselemään sopivaa lukkoa ja osoittavat hämmästyksensä kun myyjän asiantuntemus loppuu ovat niitä suosituimpia :)
-
No selvishän tämäkin arvoitus. Kiitos infosta.