www.xs650.fi

Yleistä => xs650 Techboard => Topic started by: jiihoo on Helmikuu 03, 2009, 15:05:29

Title: Etuteleskoopista
Post by: jiihoo on Helmikuu 03, 2009, 15:05:29
Tervehdys.

Tx750 -73 rakentelussa ja etupäässä murhetta:

keulaa muutettu ainakin säädettävillä t-paloilla, käsittelyominaisuudet surkeahkot, haluaisin nuo t-palat pois ja normiasentoon keulan

nykyisellään teleskooppien pituus 775, josta alapään ulkoputki 400 mm, tämä on kuitenkin liian pitkä setti kun pyörän maha ei saisi tuosta ainakaan nousta

kysymykset:

ovatko nuo teleskoopit alkuperäiset(alapää ainakin näyttää kuvien mukaan olevan ja yläputken halk. 36mm)?

vinkkejä, miten rakentaa ~-100mm keula?

Jyrki
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: av on Helmikuu 05, 2009, 19:21:22
jos tämä tieto ( http://dotheton.com/index.php?topic=1090.0)  on oikea, pitäisi ko. pyörän keulassa olla 35 mm sisäputket, eli se ei siis olisi alkuperäinen edes alaputkiltaan.

jos haluat siis lyhentää keulaa -100mm, ovat ensin mieleen tulevat vaihtoehdot:

1. uusi keula

2. uudet sisäputket nykyiseen keulaan

3. nykyisten putkien lyhentäminen (liikutaan jo lain harmaalla alueella)

kohdissa 1. ja 2. kannattaa harkita esim purkaamoja (http://juubi.hlan.net/index.php?page=bike/MPpurkaamot), joista voi yltä löytyvän taulukon kanssa kysellä sopivia ehdokkaita.
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: mikko xs2 on Helmikuu 07, 2009, 08:45:55
keulaa muutettu ainakin säädettävillä t-paloilla,

Jos palat on oikeasti säädettävät niin ne varmaan saa säädettyä  ihan "pystyyn". luulis että jättö on aika pieni, joka aiheuttaa epävakaan menon.

Yläputket irti ja sorvarille joka napsasee ylä- tai alapäästä siivut pois ja tekee tarvittavat urat/kierteet, ja avót valmis keula.

Pikasesti kun kattelin tarvikeluettelosta kartio-ohjauslaakerien tilausnumeroita niin tx ja uudemmissa jammuissa on melko monessa samat laakerit.
Se että onko emäputken korkeus sama kaikissa... jostain xj:stä vois varmaan saada hyvän keulan.
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: av on Helmikuu 07, 2009, 10:51:33
siis jättöhän pienenee sitä enemmän mitä isompi kulma t-paloissa on. kunnes jollain asteluvulla menee negatiiviseksi ja sitten on leikki kaukana (=kevyt parkkipaikalla mutta ei keskitä ohjausta. siis täytyy pitää suorassa käsivoimilla). jos t-palat käännetään "pystyyn" (0-astetta) niin jättö kasvaa loivemmilla keulakulmilla liian suureksi ja ohjaus muuttuu raskaaksi.
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: jiihoo on Helmikuu 07, 2009, 11:35:53
Oollrait, tuo sisäputkien paksuus alkoi jo epäilyttämään ja hain toisen työntömitan asiaa varmistamaan:-) Kyllä se on 36 mm.

Jättö on melko nollilla, ihan millimetritarkkaa en tuosta vielä saanut mitattua. Tuntuu kuitenkin hiukka vaaralliselta

T-kappaleista alempi on pultin varassa taittuva ja ylempi kiinteä, jossa reiät hiukan vinossa. Siis ei ihka oikea säädettävä. Tuota alkup. putkien mittaa kyselin sen takia, että onko tuossa mahdollisesti pitemmät putket tai keula vaihdettuna. Taidan ruveta purkamaan tuon keulan jotta saan lyhenysmahdollisuuden selville. Mimmonen se alapää on, onko se helpompi tie, kuin yläpää, jossa sisäkierre?

Jyrki.
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: mikko xs2 on Helmikuu 07, 2009, 16:07:03
Jaahas, näkemättä paha sanoa. tod näk kuusiokoloruuvi alapäässä pitää keulan kasassa. pulttikone paras tapa aukaista se, tuppaa nääs sisuskalut pyörimään mukana jos avaa "räikällä". kokeile kumminkin...

ohessa tx:n keulan kuva
Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: jiihoo on Helmikuu 07, 2009, 17:06:05
Ookoo, pulttinopo siis töihin alapultin kanssa.

Mulla on toi kuva korjausoppaasa, mutta en oo koskaan nähny keulapumppua levällään, niin en tuosta ymmärrä, että mikä tuossa on se mekanismi joka estää sisiäputken tulemasta holtittomasti ulos.

Töistä justiin kotiuduin, täytyy yrittää jaksaa lähteä vielä talliin nysväämän. Flunssa piru meinaa viedä voimat. Täytyy koittaa saada ainakin kuvia tänne, jos ei voima riitä rakenteluun.

Jyrki

Title: Vs: Etuteleskoopista
Post by: jiihoo on Helmikuu 07, 2009, 20:36:12
Ja hyvän ohjeen siivittämänä toinen putki osina, sokkapihdit hukkapiilossa jäi sen verran kesken, että se "cylinder comp" jäi sisemmän putken sisään. Hitsatulta ja hiotulta näyttää se alapää siinä sisemmässä putkessa, sorviin vaan ja pätkä pois:-) Niin kai se on tehtaallakin tehty.