www.xs650.fi

Yleistä => Yleistä Keskustelua => Topic started by: Jytä-72 on Syyskuu 02, 2008, 22:22:59

Title: Osien tilaus saksasta?
Post by: Jytä-72 on Syyskuu 02, 2008, 22:22:59
Miten maksu tapahtuu jos tilaan osia Rudiger Paustianilta?Miten olette maksaneet? Etukäteen?Mistä pankkiyhteystiedot vai kortilla??
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: jukka_xs650_fi on Syyskuu 03, 2008, 08:42:52
Rudi lähettää sähköpostilla kokonaishinnan toimituskuluineen ja EU:n sisäiseen tilisiirtoon tarvittavat tilitiedot: (IBAN ja SWIFT koodit). Sitten maksetaan EU:n sisäisellä tilisiirrolla summan hänen tililleen. Verkkopankeissa kulut on nolla euroa.

Käytännössä todellisuus on siinä mielessä raadollisempi, että tilisiirtotiedot menevät etanapostissa eli paperilla Suomesta Saksaan. Sen takia Rudi näkee summan tilillään vasta noin viikon viiveellä.

        Jukka
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: rasvakoura on Syyskuu 04, 2008, 09:42:20
Tuo olikin mulle uutta tietoa että tilisiirtotiedot menevät paperimuodossa Suomesta Saksaan, mistähän moinen käytäntö, olisko Saksassa niin paljon pikkupankkeja joissa on vähän vanhahtavat manuaaliset systeemit?  ;D
Tulisikohan sillä pikamaksulla tavarat nopeammin, soittavatkohan tilisiirtotidot tällöin Saksaan vai faksaisivatko...  ;D

Mutta tuohon tilausasiaan... Jos sinulla on sähköpostilootassa roskapostille automaattisia suodatuksia niin kannattaa katsoa välillä sinnekin kansioon. Mulla meinaa ohjautui Rudin sähköposti ensimmäisen kerran roskapostiksi (näin tapahtui minun operaattorin perusasetuksilla).
Muutaman kerran Rudi olikin jo laittanut saman viestin uudelleen kunnes soitin ja kyselin onko mun tilaus tullut perille...
Tunnustin että vika oli täällä käyttäjässä Suomen päässä  :D
Tarina päättyi onnellisesti, rahat Rudille ja tavarat minulle!

Verkkopankissa itse valitsen kohdan "vain oman pankin kulut" ja tosiaan mitään maksua ei ole mennyt.

Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: TomTom on Huhtikuu 10, 2009, 18:42:45
Tilasinpa Rudilta tavaraa yli kuukausi sitten.Vasta pari viikkoa sitten tuli sähköpostiin tilausvahvistus.
Tavaraa ei ole vieläkään kuulunut. :o
Kestääkö yleensä tilaukset sieltä noin kauan? ???
Vaikka tuntuu ettei saksalaiset pahemmin hötkyile kun USA:n Ebayn tavara tulee yleensä reilussa viikossa ja saksasta taas kestää 2-4 viikkoa.
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: jukka_xs650_fi on Huhtikuu 10, 2009, 19:13:03
Jos tavara on hyllyssä, tavara tulee Saksasta noin viikossa. Mutta kuten edellä on käynyt ilmi, rahat on Saksassa tilillä noin viikko sen jälkeen, kun ne on Suomessa tililtä hävinneet.

PayPalin kautta rahat menee parissa päivässä, mutta ne vetävät hieman välistä.

Kysele Rudilta sähköpostilla, odotellaanko vielä jotain saapuvaksi. Se on kohtelias tapa muistuttaa herraa, joka inhimillisenä yksityisyrittäjänä saattaa jopa joskus unohtaa jotain ;)

        Jukka
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: tekku on Huhtikuu 10, 2009, 21:09:21
Hei !
Olen tilannut Rudigeniltä osia pari kertaa eka kerralla kesti 5 päivää, kun osat olivat kotona ja toisen kerran, tilaus viime lauantaina, ilmoitus DHL lltä maanantaina, että lähetys on lähtenyt. Osat tulevat todennäköisesti pyhien vuoksi ensi tiistaina. Maksu suoritettiin pay pallina. Osien saatavuus on ollut hyvä. Suomesta en enää tilaa, kuin poikkeus tapauksessa. Ensi viikolla pyörä kasaan ja ajoon.
Pääsiäis terveisin Tekku ;D
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: TomTom on Huhtikuu 10, 2009, 23:00:06
Rupesinpa oikein penkomaan asiaa ja kävin Paypal tilillä katsomassa suorituksia.Nyt näytti että Rudin maksun kohdalla oli tila unclaimed.En nyt yhtään tunne tätä paypal systeemiä myyjän kannalta mutta onkohan nyt ettei Rudi ole sitten lunastanut maksua. ???
Omalta Visalta sama summa on kyllä veloitettu.
Laitoin Rudille sähköpostia ja kopion paypal maksusta joten eiköhän asia selkene.Tulipahan vaan omaa typeryyttä odoteltua ja ihmeteltyä. :o
Title: Vs: Osien tilaus saksasta?
Post by: TomTom on Huhtikuu 13, 2009, 21:04:39
Asiahan selkes.Rudi lähettää tavarat huomenna. :D