www.xs650.fi

Yleistä => xs650 Techboard => Topic started by: pekka on Marraskuu 20, 2014, 09:33:24

Title: "rod knock"
Post by: pekka on Marraskuu 20, 2014, 09:33:24
Moro,

Jytä on pitänyt kummaa kolkotusta kun tasakaasulla kruisailee sillee verovasti. Kun antaa kaasua niin kolkotus häipyy. Vaihde vapaalla kaasutellessa kuuluu myös. Kolinan kanssa on ajettu apaut 10000km ja vielä ei ole räjähtänyt.

Deduktiivinen päättely on saanut epäilemään veivien yläpäitä. Onko kokemusta väljäksi menneistä kiertokankien yläpäistä? Oireet, äänet ja lopullinen kohtalo? Ainoa mahdollinen korjaus lienee vaihtaa veivit?

Pekka
Title: Vs: "rod knock"
Post by: kari.j.tuominen on Marraskuu 20, 2014, 13:55:42
 Moromoro.....

yhtä jytärinkonetta aikoinaan aloin purkaa,epämääräisen kolinan vuoksi,epäiltiin myös
männäntapin kulumaa,mutta osoittautui nokka-akselin ketjun, laahaimen irtoamiseen.


 T:KT
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Marraskuu 21, 2014, 10:06:51
Se olis kyllä mukava selitys kolinalle mutta laahain on uusittu ja ruuvit lukittu viime keväänä. Pitää tutkailla. Avaamaan ei taas viitsisi ruveta... Jos syy kuitenkin olisi veivien väljyys niin mikä mahtaa olla lopputulema? Näyttävä räjähdys?

Pekka
Title: Vs: "rod knock"
Post by: mikko xs2 on Marraskuu 21, 2014, 11:10:59
Tuskin se välys mihkään häviää kun antaa kaasua -eli mun mielestä vika ei oo veiveissä.

Tulis mieleen kytkimen vaimennus jouset??
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Marraskuu 21, 2014, 16:26:52
No sitä olen kans ihmetelly mut päätellyt että kuormitus vaikuttaisi asiaan.

Kytkin on tarkastuslistalla myös. Olis tosi kiva jos vika olisi siellä mut kun kolisee vaihde vapaalla samalla lailla.

Tutkitaan...
Title: Vs: "rod knock"
Post by: jukka_xs650_fi on Marraskuu 22, 2014, 13:16:52
Kytkimen vaimennusjouset on ensivedossa, joka on aina päällä. Myös vapaalla, jopa kytkin vedettynä pohjaan.
Jytäri pyörittää takapyörää vapaallakin eli jonkun verran on aina veto päällä. Kun vapaalla nostat kierroksia tuo takapyörää "vääntävä voima" kasvaa hieman. Ja vetää kiinni kytkimen vaimennusjousien välyksen. Kaasua höllätessä taas toisin päin.
Samalla lailla ilman vetoa rullatessa kytkinkori, jossa vaimennusjouset ovat pääsee heilumaan aika  vapaasti, mutta kaasua lisätessä vääntö vetää välykset kiinni.
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Marraskuu 24, 2014, 09:19:55
Kytkimen vaimennusjouset olivat ehjiä ja paikallaan. Pieni välys niissä kyllä oli mut eipä niissä taida mitään esijännitystä olla muutenkaan? Konetta kun käyttelin lämpimäksi niin en mukamas kuullut mitään kolinoita. Ehkä vika korjaantui odottamalla? Öljynsuodattimesta löytyi (taas) vähän metallihitulaa eli joku siellä jauhaantuu. Taidan vaan katsoa ja katua...

pekka
Title: Vs: "rod knock"
Post by: -mauri- on Marraskuu 25, 2014, 10:55:50
Öljynsuodattimesta löytyi (taas) vähän metallihitulaa eli joku siellä jauhaantuu. Taidan vaan katsoa ja katua...

Onko messinkiä, alumiinia vai terästä?
Messinkiputu tulee laakeriholkeista ja/tai kiertokangen alapään laakeriprikoista.
Alumiini tulee puhkikuluneesta nokkaketjun laahaimesta (kokemusta on).
Teräs todennäköisimmin vaihteen hammaspyöristä, kun karkastu kerros rupeaa irtoilemaan hampaista.
Kolkotus voisi liittyä viimemainittuun, kun hammasvälykset kasvavat.

-mauri-
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Marraskuu 25, 2014, 15:53:19
Onko messinkiä, alumiinia vai terästä?

Terästä. Magneettiin tarttuu kaikki. Laatikon rattaita olen itekkin epäillyt.

pekka
Title: Vs: "rod knock"
Post by: jukka_xs650_fi on Marraskuu 25, 2014, 20:03:34
Toistasataatuhatta kilometriä (?) vitoshampaiden rouhintaa...
Title: Vs: "rod knock"
Post by: jukka_xs650_fi on Marraskuu 25, 2014, 20:08:33
Tuollaiset meni sitten tilalle viisi vuotta sitten. Minkähän näköiset lienevät nykyään...
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Elokuu 06, 2015, 14:04:27
Näyttää (kuulostaa) siltä että ainakin toisen veivin yläpää on väljä. Kalkatus vaan pahenee pikkuhiljaa. Stetoskoopilla ääni kohdistuun vasemman sylinterin kohdalle.

Onko täällä joku vaihtanut veivejä ja jos niin miten, missä, mihin hintaan jne. ? Maksaako vaivaa edes moinen enää? Haluaako joku ostaa Jytärin? :)

pekka
Title: Vs: "rod knock"
Post by: _charger on Elokuu 07, 2015, 23:33:42
Oma 256 kampura kävi kunnostettavana jossain Keravalla kun paikallinen koneistamo (Lappeenranta) ei ottanut hommaa vastaan. Kuulemma sopivien työkalujen puutteessa  :P  lähettivät sitten kammen sinne. Hintaa työlle tuli 280€ sisältäen kaikkien laakereiden uusiminen, suoraksi kellotus ja tasapainotus. Tai ainakin piti olla myös tasapainotus.. joko sille ei mitään tasapainotusta tehty tai sitten oli helvetin hyvä säkä kun ei tohon kampuraan ensimäistäkään reikää ole porattu tai painoja lisätty..

Jotkut olivat täällä puhuneet teettäneensä kampurahommia jossain halvemmallakin ja varmaan löytyykin jos viitsii soitella koneistamoista hinta-arvioita. Toki kangen vaihdon voi tehdä myös itse jos käytettävissä prässi, heittokello, rakotulkki ja rautaiset hermot  ;D Mä olen kerran yhden jytärin kampuran purkanut ja kokemukset jääkin siihen.
Title: Vs: "rod knock"
Post by: pekka on Elokuu 09, 2015, 13:30:10
Ilmeisesti aika kettumainen homma tasapainottaa jytän kampura kun joutuu purkamaan että saa painot veivien tilalle. Mitä olen foorumeita lukenut niin ei vissiin ole kovin hyödyllinen homma muutenkaan.

Englannissa firma nimeltä Smedspeed tekisi kampurarempan hintaan 155puntaa +osat ja kuljetukset. Heiden myy korjattuja kampuroita 500€lla. Kotoa löytyisi kyllä prässi ja ja rakotulkki mutta ei heittokelloa tai lehmän hermoja... Britti lupasi kyllä tehdä 277 muutoksen samaan hintaan. Ja nokkiakin sillä oli. 298£ kipale. Pitää vielä soitella paikalliset koneistamot läpi. Talvella sitte konetta purkuun ja miettimään.

Pekka