www.xs650.fi

Yleistä => xs650 Techboard => Topic started by: _charger on Toukokuu 16, 2013, 20:07:27

Title: Sytytyksen sähköistä
Post by: _charger on Toukokuu 16, 2013, 20:07:27
Ongelmana on se että jos kone on sammuttaessa jäänyt sellaiseen asentoon että jommankumman puolen kärjet on kiinni niin tämän puolen puola alkaa lämmetä ja lopulta kärähtää sulake. kaikki pitäisi olla oikein kytketty ja ongelman huomasin kun tuossa muitakin sähköjä kävin läpi ja pyörä oli sammuksissa mutta virrat päällä. Puolat, kärjet ja konkat on kaikki uusittu. (puolat tosin tarvike-mallia)

Tuossa kun asiaa pähkäilin, niin mietin että mikä tällaisessa sytytysjärjestelmässä ylipääntäänsä purkaa sen virran silloin kun kone ei käy mutta virrat on päällä ja kärjet kiinni? Eikös tällöin puolalle tule aina pieni "oikosulku"? Itse olen vähän näitä perus-sähköhommia tehnyt, mutten sen enempää perehtynyt noitten osien anatomiaan  :D 
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: Jezuz on Toukokuu 16, 2013, 22:12:59
Pidetään ne virrat pois päältä kun ei rätkää käytetä  ;)
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: Rockmaple on Toukokuu 16, 2013, 22:24:14
Jytärin puolista en tiiä, mut jonkun auton puolasta mittailin 3 ohmin vastuksen. Siitä voi laskea, että pötkylä kehittää 48 watin teholla lämpöä.
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: _charger on Toukokuu 17, 2013, 16:59:42
Niin no tietysti mitäpä niitä virtoja päällä pitää silloin kun ei mopoa käynnistä, mutta eihän tuo aivan normaaliakaan voi olla. Konetta käyttäessä puolat ei lämpene, tosin ei ole vielä tullut käyteltyäkään kuin mitä nyt sytkien ja kaasareiden säätö yms.. ajettu ei ole vielä metriäkään tänä keväänä.

Ja nyt kun tuossa luin vanhoja jutusteluja täällä, niin joku kertoi syyksi sulakkeen paukkumiseen, että sivuposki otti tärinästä kiinni tasasuuntaajaan ja maadottui, ja tämä poltti sulakkeen  ??? Onko nyt tullu tehtyä tyhmyyksiä kun itse nimenomaan laitoin oikein erillisen maadoituspiuhan tasurista runkoon. Siis siitä samasta pultista jolla tasasuuntaaja on kiinni akkukotelossa. Tuliko tulkittua kytkentäkaaviot väärin...? 
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: mikko xs2 on Toukokuu 17, 2013, 17:09:32
siinä vanhan liiton tasurissa on toinen puoli + ja toinen maa, mulla otti juuri se + puoli maihin sivukopan kautta...
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: mikko xs2 on Toukokuu 17, 2013, 17:16:22
(http://i1020.photobucket.com/albums/af327/bmwbobz/Electrical/Rectifier.jpg)
eli tämmönen mulla oli jossa mutterin puoli on maa mutta vastakkainen puoli siis plussa
Title: Vs: Sytytyksen sähköistä
Post by: pekka on Toukokuu 17, 2013, 23:03:10
Niin no tietysti mitäpä niitä virtoja päällä pitää silloin kun ei mopoa käynnistä, mutta eihän tuo aivan normaaliakaan voi olla.

Puolan lämpeneminen on ihan normaalia tässä näissä kärkivehkeissä. Tehoa kuluu kun kärjet on kiinni. Ja kärjet on kiinni muistaakseni noin 90astetta per kampikierros. Pitää vaan muistaa ottaa virrat pois tai sitten laittaa kärjetön sytkä, joka "ei voi" jäädä moiseen tilaan tai sammuu ite jos ei kone pyöri.

Puolan ottaman muutaman amppeerin virran ei vielä pitäisi pääsulaketta polttaa (~5A vs. 20A). Toki samalla sähköä menee valoille noin 5A(?) ja laturille abaut sama.

Pekka