www.xs650.fi
Yleistä => Linkit => Topic started by: Ossi Viita-aho on Syyskuu 05, 2012, 19:50:03
-
Siitäpä tosiharrastajalle ex Kenny Roberts trackeri. Harmi kun ei ollut hintaa näytillä, että olis voinut ruveta laskemaan ropoja lompsan pohjalta.
http://www.classic-motorbikes.com/Yamaha_XS_650_Dirt_Track_racer_-_Ex-Kenny_Roberts_FD46.html
-
Näitä "aitoja" King Kennyn ajamia trackereita on niin paljon myynnissä, että Kenny ajoi varmaan joka kierroksen eri pyörällä...
Voi tuokin olla aito, mutta jo se, ettei lyödä suoraan hintaa pöytään että runko ja moottorinumerot kerrotaan vain kysyttäessä, haiskahtaa siltä, että ostajan tietämättömyyttä yritetään ulosmitata oikein raskaimmalla kädellä.
-
Joo, onhan niitä väärennöksiäkin varmasti paljon liikkeellä. Alkuperäisyyttäkin aika vaikea selvittää. Toisin on niitä aikanaan varmasti paljon tehtykin. Kyllähän noissa kisahommissa on taatusti varattu useampi pyörä yhtä viikonloppua varten. Juu, olihan myynti-ilmoituksessa kuva Kennystä ja pyörästä. Sehän varmistaa viimeistään alkuperäisyyden... ::)
Miten lie onkohan noita runkoja alunperinkään numeroitu. Nehän on tehty kisakäyttöä varten.
-
Spetsiaalimoottoreita piti todistetusti tehdä vähintään 25 kpl samanlaista. Numeroidusti.
"Original consensus is that 25 of these were produced. AMA homolugation rules required 1 complete bike and 24 engines and transmissions."
http://thexscafedotcom.wordpress.com/2011/09/13/xs650-ouow72-heads/ (http://thexscafedotcom.wordpress.com/2011/09/13/xs650-ouow72-heads/)
Ei mikään muu kuin raha estänyt tekemästä niitä enemmänkin. Tehtiinkö? Siitä jytäristit varmaan väittelevät maailman tappiin.
Ja rungoista ei tiedä kukaan varmasti. Hajosivatko käytössä? Korjattiinko vai otettiinko aina hyllystä uusi? Montako kertaa?
Jäikö hyllyyn vielä "käyttämättömiäkin"?
-
Nyt kun tarkemmin kattelee kuvia, niin kansi on ainakin vakiokansi. Pyörää väitetään -74 malliseksi. Milloinkas ne OU72 kannet tulikaan kisapyöriin? On niissä Kennyn käyttämissä pyörissä tainnut olla kuitenkin parhaat osat käytössä.
-
en tiedä mutta hienot noi keulan alaputket:)
-
Huolimattomasti ja hutaisten epämääräisistä lähteistä luettuna...
Vuosien 73 - 74 menestyksen jälkeen jytärin teho alkoi jäädä vajaaksi HD XR750 vastaan.
Ekaksi Kenny kokeili TZ750:sta trackerin rungossa ja tehoa oli liikaakin. AMA kielsi kaksitahtivehkeet ja todennäköisesti kaikki huokaisivat helpotuksesta. (TZ750 kulki sladissa koko ajan - suorillakin.)
Kaudelle 76 tuli sitten OU72 kannet ja saatiin tehoa hieman lisää, mutta koneen kestävyys alkoi olla kisamenestystä pitkässä juoksussa rajoittava tekijä.
Eli kyllä tuo myytävänä oleva vehje saattaa olla alkuperäinen ja autenttinen. Tai sitten ei.
-
Tässä vähän aihetta liippaava linkki, toisesta jytäri flat tracker kuskista, Don Castrosta.
http://stusshots.blogspot.fi/2010/06/don-castro-headed-to-ama-hall-of-fame.html (http://stusshots.blogspot.fi/2010/06/don-castro-headed-to-ama-hall-of-fame.html)
-
Vähän googlailin tuosta rungosta ja löysin juttua numeroidusta champpion rungosta. Ilmeisesti rungotkin on sitten numeroitu ja varmaan onkin, kun sama paja on tehnyt runkoja muillekin merkeille. Tämä ilmenee Penan linkistäkin -Kawasaki H2 750-based Champion-framed flat tracker-.
Keula on kyllä hieno ja siron näköinen, aivan kuten on runkokin. Tuon rungon jouston voi tuntea jo melkein katsomalla. Maaradalla ei tietysti tarvita runkoon samanlaista jäykkyyttä, kun asfaltilla. Onhan nykyisetkin maarata/speedway-pyörät aika hentoisesti tehty. Onkohan noista tehdaskilpureista jossain specsejä, kuten akseliväli, keulakulma, paino yms.